
O nama
Prostor Plus je udruga koja djeluje na području izvedbenih umjetnosti, posebice suvremenog plesa i pokreta, suvremenog cirkusa, glazbe i srodnih disciplina, putem edukacija, produkcija, rezidencija i istraživanja. Prostor Plus služi kao prostor susreta, učenja i suradnje, pružajući umjetnicima i umjetnicama i drugim zainteresiranim osobama podršku za rad i razvoj te kvalitetne sadržaje iz područja izvedbenih umjetnosti.
Organizirane radionice izvedbenih umjetnosti i produkcije na specifičnim lokacijama u Rijeci rezultirale su generacijom talentiranih umjetnika koji su se dalje školovali u Hrvatskoj i inozemstvu. Produkcije su prikazane na nekim od važnijih festivala kao što su Tjedan suvremenog plesa, Riječke ljetne noći, Platforma Mladih Koreografa, StreetArt Poreč, Crna ovca, WARP, OP.ART i ZOOM Festival. Kroz partnerstvo s MAPA-om (Moving Academy for Performing Arts) i ekscenom članovi Prostora plus obrazovali su se u Amsterdamu, Berlinu, Beogradu, Bukureštu i Zagrebu, a danas neki od njih rade u hrvatskim nacionalnim kućama, Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, na televiziji i filmu, osnovali su umjetničke organizacije ili rade u kulturnom menadžmentu.
Tijekom svog djelovanja udruga se sustavno bavila edukacijom na području izvedbenih praksi iz čega je proizašao niz produkcija eksperimentalnih i inovativnih izvedbi poput Zone (2016), Dissonanza sjećanje (2016) koje se nastavljaju na niz site-specific izvedbi koje tematiziraju točke javnog prostora Rijeke, a 2020. Antiturističkom turom Dobrodošli u Rijeku, Prostor Plus obnavlja ideju site specific predstave Dobrodošli u Rijeku iz 2007. godine stavljajući je u kontekst titule Rijeke kao europske prijestolnice kulture.
U razdoblju od 2016. do 2023. Prostor Plus razvija i program distribucije radova s područja izvedbenih umjetnosti, 2016. pokreće Festival suvremenog plesa i cirkusa – Periskop, a 2019. pokreće Plesni zbirkus – festival izvedbenih umjetnosti za djecu u kojem djeca aktivno sudjeluju u stvaranju festivala i selekciji, a time i distribuciji radova s područja suvremenog plesa, cirkusa, kazališta i interdisciplinarnih formi.
Manifestacija Kinogibanja pokrenuta 2023. nastoji omogućiti publici pristup podzastupljenoj formi plesnog filma te započeti dijalog s publikom i autorima plesnih filmova putem moderiranih razgovora kako bi se dao doprinos razvoju publike u području ovog medija.
Dotični distribucijski formati uz redovni i intenzivni edukativni program na polju izvedbenih umjetnosti (suvremeni ples, cirkus i zborsko pjevanje) nastoje potaknuti, obogatiti i razvijati riječku izvedbenu scenu, osobito na području disciplina suvremenog cirkusa (svila) koja se odvija redovno za odrasle i djecu. Iz edukacijskog programa zborskog pjevanja nastaje samoorganizirani aktivistički zbor VINS Vladarice koji djeluje od 2015.godine i u kojem je sudjelovalo oko 40 građana_ki i održao oko 40 nastupa. VINS Vladarice jedini je glazbeno-vokalni sastav u Rijeci koji izvodi specifičan repertoar: prepjevava pjesme koje potiču rodnu ravnopravnost, solidarnost, radnička prava i antifašističko i drugo tradicijsko nasljeđe, a 2025, povodom deset godina djelovanja izdaje Aktivističku pjesmaricu.
Također, u suradnji s Nacionalnom cirkuskom platformom i Mrežom izvedbenih umjetnosti realiziramo rezidencije za plesne i cirkuske umjetnike_ce, intenzivne radionice kao i druge formate poput predstavljanja, predavanja, izložbi i filmova.
Od 2012. udruga se uključuje u veće europske projekte istraživanjima s područja neformalnog obrazovanja (ECLN, Aspire2Create i Talent Matching), a od 2019. do 2021. završen je EU projekt Stories Behind Cities kojim je nastojao istražiti i uspostaviti nove narative grada Rijeke te je u sklopu njega izdana publikaciju na hrvatskom i engleskom jeziku Knjiga o Rijeci.
Jedno od poznatijih i relevantnijih postignuća jest i publikacija Kako žive umjetnice u Rijeci i okolici? izdana 2018. godine čiji je centralni dio sažetak istraživanja provedeno putem upitnika i razgovora s umjetnicama koje je mapiralo uvjete života i rada umjetnice s područja Rijeke i okolice pokazujući kako je kako su umjetnice i radnice u kulturi, osobito one u prekarnim pozicijama, suočene sa sistemskim dokidanjem radničkih i socijalnih prava u kontekstu kulture koje se godinama sustavno uništava, ali i izložene čitavom nizu diskriminacijskih praksi koje nisu samo specifične za polje kulture već svoje porijeklo vuku iz patrijarhalnog i neoliberalnog društva u kakvom živimo. Interes za publikacijom ne jenjava te se od njenog izdavanja i ponovnog izdanja 2019. godine i dalje predstavlja diljem regije i Europe.